W ramach wsparcia Fundacji PZU Centrum Rehabilitacyjno- Edukacyjne zaprasza wszystkie dzieci ze środowisk wiejskich z orzeczeniem o niepełnosprawności lub opinią z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w wieku od 3 do 5 lat do udziału w programie TRZY ŻYCZENIA- samodzielność, aktywność, motywacja
W ramach realizacji programu zapewniamy dzienną opiekę na dziećmi w połączeniu
z intensywną terapią i rehabilitacją, bezpłatny dowóz dzieci, dwudaniowy posiłek.
Zajęcia będą obywały się we wszystkie dni pracujące od września do grudnia 2010 roku
w godzinach od 9.00 do 13.00
Wyspecjalizowana kadra będzie prowadziła zajęcia indywidualne i grupowe następującymi metodami:
TERAPIA GRUPOWA:
Metoda Porannego Kręgu- metoda stymulacji polisensorycznej. Jest to wielozmysłowa stymulacja wszystkich zmysłów: dotyku, zapachu, smaku, wzroku, słuchu, priopriocepcji, będąca źródłem informacji o świecie. Wrażenia zmysłowe prezentowane podczas terapii formują w prosty sposób wiadomości o świecie. Poprawia komunikację między terapeutą a dzieckiem. Systematyczne jej stosowanie buduje zaufanie między jej uczestnikami i daje im poczucie bezpieczeństwa.
Zajęcia tematyczne- grupowa terapia z wykorzystaniem technik alternatywnej komunikacji, terapii ruchem i zabaw parateatralnych w oparciu o tematykę związaną z najbliższym otoczeniem dzieci, ich ciałem i światem przyrody.
Zabawa niedyrektywna- metoda stosowana jest do pracy z dziećmi o niskiej potrzebie komunikacji dziecka z jego najbliższym otoczeniem. Istotą terapii jest wyzwalanie aktywności własnej dziecka oraz „podążaniem za”. Podstawą teoretyczną metody jest humanistyczny model terapii, bazujący na ukrytych zasobach potencjału dziecka oraz dążenia organizmu do samorozwoju.
Nauka czynności samoobsługowych- wykorzystanie metod dotykowo- kinestetycznych oraz wzrokowych do nauki spożywania posiłków, zabiegów toaletowych i ubierania się.
TERAPIA INDYWIDUALNA:
Metoda NDT- Bobath- normalizacja napięcia mięśni odpowiadających za prawidłową postawę i prawidłowy wzorzec ruchowy. Przez różne oddziaływania dąży się do wyhamowywania reakcji nieprawidłowych.
Rehabilitacyjne ćwiczenia bierne- zwiększenie ruchomości w stawach i zapobieganie przykurczom poprzez udrażnianie czucia głębokiego
Terapia logopedyczna- prowadzenie ćwiczeń fonacyjnych, oddechowych i artykulacyjnych wspomaganych masażem logopedycznym; rozwijanie rozumienia mowy oraz nauka słownika czynnego i wspomagających metod komunikacji
Swoimi działania pragniemy skierować również dla rodziców:
- bezpłatne konsultacje doradcy zawodowego, doradcy prawnego i psychologa
- Bank Informacji o powiecie szczycieńskim, dzięki któremu rodzice będą na bieżąco informowani o imprezach kulturalnych, miejscach publicznych dostosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową, działalności fundacji i stowarzyszeń
- bezpłatne warsztaty „Stres jako czynnik zaburzający równowagę psychofizyczną- autodiagnoza. Sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych”
Zapisy dzieci odbywają się indywidualnie
w siedzibie Stowarzyszenia PROMYK
ul. Pasymska 21a, 12-100 Szczytno
lub pod numerem telefonu 89 62312 26, 516080771
|